Skip to main content

Top 10 faktů o Vietnamu

Blog 23.01.2020

Ambasador Michal (čti Majkl) pro Tebe zjistil 10 nejzajímavějších faktů o Vietnamu, kde se s námi můžeš podívat v březnu 2021.
Přečti si, co ho zaujalo a dozvíš se o Vietnamu víc.

Zajímavá fakta o Vietnamu:

1. Pokud se chcete ženit nebo vdávat ve Vietnamu, musíte nejprve dostat od doktora certifikát o tom, že nemáte žádné mentální problémy a jste způsobilí k manželskému svazku.

2. Jak všichni víme, tuto zemi postihla válka ve Vietnamu na dlouhých 19 let. Tento konflikt je však ve Vietnamu znám pod názvem Americká válka.

3. Jeden z největších přírodních úkazů Vietnamu jsou horké prameny Binh Chau, kde voda dosahuje 82 stupňů Celsia. Proto si někteří lidé sebou berou vajíčka, která si ve zdejší vodě nechávají „uvařit“.

4. Město Hoi An má jeden z nejstarších přístavů v Asii, který fungoval jako obchodní křižovatka už v prvním století našeho letopočtu.

5. Statistiky hovoří, že přibližně 40 milionů obyvatel Vietnamu má příjmení Nguyen, což je necelých 40 % celkové populace Vietnamu. Je to převážně proto, že v době dynastie Nguyenů se jejich příjmení dávalo jako dar a odměna za cokoliv.

6. Vietnam jsou ve skutečnosti dvě slova Viet Nam, tedy země Vietů. Ta je rozdělena historicky, klimaticky, jazykovými dialekty a částečně i etnicky na tři části (severní Tonkin, střední Anam a jižní Kočinčína).

7. Vietnam je rájem kávy. Zejména Hanoj je jako malá Francie. Užijete si zde croissanty, bagety a různé druhy černého nápoje a to včetně vzácné cibetkové kávy. Vietnamci kávu nejraději sladí kondenzovaným mlékem.

8. Vietnam je jedna z mála zemí, která nepoužívá mince. I při výměně několika málo eur se stanete milionáři, nejnižší bankovka 500 Dongů má hodnotu 50 haléřů a s bankovkami můžete v klidu skočit do bazénu jsou totiž z plastiku.

9. Vietnamci jsou historicky jediným národem na světě, který porazil Čingischánova vojska a odrazil Mongoly, opakovaně porazili mocného souseda – Říši středu. Jsou také národem, který to nikdy nevzdá. Během tisíc let čínské okupace bylo zaznamenáno na 793 povstání proti okupantům. Za francouzské koloniální nadvlády dokázali vyvézt na bicyklech na 600 tun těžké vojenské techniky na kopce porostlé džunglí a vyhrát tak rozhodující bitvu proti Francii u Dien Bien Phu. Během Americké války (tak se nazývá Vietnamská válka ve Vietnamu) vykopali na 250 km podzemních tunelů jen pomocí ručních motyček.

10. Ve Vietnamu je registrováno na 45 milionů motorek a počet stále stoupá.

Nejnovější články z blogu

Vánoční soutěž o zájezd do Maroka

CoolCampáci a milovníci cestování. Je tu opět ta magická doba roku, kdy můžete svým blízkým,...

Zájezd na Athletic aneb poslední sezóna na starém Camp Nou zahájena

Výběr zápasu byl tentokrát jednoduchý, těch prestižních domácích utkání na podzim totiž zase tolik v...