Skip to main content

Salza pohledem začátečníka

Na vodu 28.07.2022
Láká tě divoká řeka, ale pořád sbíráš odvahu? Nevíš, zda na to máš? Zjisti, jaké to bylo pro nezkušeného vodáckého nováčka na Salze. Přinášíme interview s Katkou N. :-). Počti si o jejích zážitcích, zbav se strachu a vyraz s námi na nezapomenutelný víkend .
Ahoj Káťo, tvoje první divoká řeka byla Salza, já bych se ale nejdříve chtěla zeptat, jaké byly tvé zkušenosti s vodou ještě před Salzou? Jaké řeky konkrétně jsi sjela?

No, pokud nepočítám nějaké první zkušenosti „z rychlíku“, kdy jsem na sportovním kurzu s vysokou školou seděla prvně v kajaku a pokoušela se sjet jez na Bechyni v jižních Čechách, pak moje jediná vodácká zkušenost před Salzou byla dvoudenní záležitost na Vltavě. Tam to ale spíše než o vodě bylo o „řekněme“ socializaci 🙂

Jezdila jsi vždy jen na háčku nebo jsi si i zkusila někdy před Salzou řídit loď?

Navážu na první odpověď. Na kajaku jsem byla donucena i zkusit loď řídit, ale spíše to vypadalo, jako by loď řídila mě :-). Na kánoi jsem nikdy před Salzou loď neřídila, takže jsem se tam vydala jako totální amatér, ale se zkušeným zadákem.

Co bys doporučila tomu, kdo chce vyrazit na Salzu jako na první divokou řeku? 

Určitě je dobré si zjistit stav vody, protože to dost ovlivňuje náročnost řeky. Poté je potřeba mít zkušeného zadáka, který umí loď ovládat a který zvládne poradit, jak zvládnout všelijaké situace. Určitě doporučuji i se nechat poučit, jak číst vodu – jak vybrat správnou cestu na řece, jak poznat nebezpečná místa s předstihem apod. Další důležitou věcí je správné vybavení – vhodné neoprenové oblečení, helma, vesta, atd. Jde o alpskou řeku, tj. i v době největšího parna má voda zhruba 7 °C a pokud se uděláte, i s neoprenem budete mít co dělat, abyste popadli dech, natož abyste ještě zachraňovali samotnou loď a případně svého spolujezdce.

Co se ti na sjezdu této řeky líbilo nejvíce a co naopak nejméně?

Nejlepší bylo asi projíždění peřejí a ten adrenalin. Bohužel jsme řeku jeli v době, kdy byl nízký stav vody, takže jsme jeli dva dny úplně stejné úseky, což trošku na atraktivnosti vzalo, ale díky skvělému počasí byla pro mě Salza nezapomenutelným zážitkem. Člověk musí být neustále ve střehu, musí být připravený zabrat i v momentě, kdy se bojí a nemá síly, protože nemá na výběr. Jo, adrenalin je asi to, co se mi kromě skvělé party na Salze líbilo nejvíc. 

Máš nějaké tipy, co si šikovného sbalit s sebou?

Jak jsem již uvedla, kromě povinné výbavy jako je helma, vesta, neopren, házečka,… je dobré mít s sebou více lodí, které v případě nehody mohou pomoct se záchranou. Salza se zpravidla jezdí tak, že si člověk doveze alespoň jedno auto do cílové destinace, kam chce ten den dojet, aby si sebou právě nemusel v lodi tahat žádné důležité věci. Riziko překlopení je značné a v divoké řece je pravděpodobnost záchrany věcí velmi nízká. Do lodi je tedy dobré si vzít pouze nějakou sváču, pití a případně KPZ. 

Kolikrát jste se cvakli? 🙂

V naší skupince byl tento počet velmi nekonzistentní. Naše posádka se vyklopila jednou, téměř na začátku, kdy jsem se údajně velmi dobrovolně vrhla do vody při první lehce kritické situaci. Ten šok z ledové vody je dobré si asi zažít, protože dokud to člověk nezažije, nikdy nepochopí, jak se koupající v takové situaci cítí (rozuměj já opravdu bojovala o život :-D). Druhá posádka zvládla oba dny bez jakékoli nehody, nicméně třetí posádka (ne úplně zkušený postarší kajakář) se první den udělala zhruba 7x, poté jsme kajakáře už museli vytáhnout z vody a nechat ho zhruba v půli trati, kde jsme ho pak při zpáteční cestě nabrali autem. Jinak by nám už promrzl na kost (upozorňuji – i přes parný den!).

 

Text: Veronika Schubertová, Kateřina Novotná

Foto: CoolCamp Salza 2022

Nejnovější články z blogu

Vánoční soutěž o zájezd do Maroka

CoolCampáci a milovníci cestování. Je tu opět ta magická doba roku, kdy můžete svým blízkým,...

Zájezd na Athletic aneb poslední sezóna na starém Camp Nou zahájena

Výběr zápasu byl tentokrát jednoduchý, těch prestižních domácích utkání na podzim totiž zase tolik v...