Skip to main content

Romantické Rusko? Na vlastní oči jsme viděli i nemožné

Blog 09.05.2018

Tvrz Kreml, chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí, Zimní palác v Petrohradu, vystavený Lenin, tepláky, latex a nemožné do tří dnů. Dnešní Rusko bylo pro mnohé z nás překvapivou kombinací post-totalitního nádechu, moderního blahobytu a romantického místa, skoro jako z pohádky. Nebo snad zlého snu?

Párty v Moskvě? Tepláky, brusle, latex a budovatelské písně

V samotném srdci země, již omývá 13 moří, jsme po tradičních destinacích a „nejstarší dochované tvrzi na světe“ – kremlu chtěli vidět opravdu vše! Využili jsme proto autobusu a udělali si okružní jízdu – od Rudého náměstí, přes 60 patrové univerzity, až po Gorkého park, který se v zimě mění s plochou 18 000m2 v největší kluziště na světě.

„Trubka, trubka, tyč, tyč,…“ lákaly nás hlasité moskevské kluby a byla by škoda některé i nenavštívit. A jak že se baví ruská mládež? Stejně jako my, až na to, že celý klub je zaplněn borci v teplákovkách, DJka stojí na kolečkových bruslích oblečena do latexu a s motorkářskou přilbou na hlavě pouští jeden místní „vypalovák“ za druhým. Vodka teče proudy a atmosféra strhává všechny do tance. Zhruba okolo druhé hodiny ranní se pak mění repertoár v tradiční ruské chorály a budovatelské písně. Kdo nezažil, neuvěří!

Amerika země neomezených možností? Kdeže… to neznáte Rusy!

Vodka, ruský národní nápoj číslo 1. slouží nejen co by univerzální lék, zahřívač a poskytovatel zábavy v jednom. Po většinu časů slouží ruská Stoličnaja také jako platidlo. A když náhodou neobstála vodka, rusové nabídli válečnou techniku. Takto se třeba ze společnosti Pepsi, dodávající nejen kolový nápoj stala na pár dní 6tá největší ponorková velmoc.

Nevěříte? Vždyť Rusové prodali i Aljašku 🙂 Zde původní článek z New York Times. Rusko resp. Sovětský svaz konkrétně zaplatil 17 ponorkami, jedním křižníkem, fregatou a jedním torpédoborcem. Po této „srandičce“ nás vůbec nepřekvapilo, když při příjezdu stažený tří kilometrový „koberec“ z osmi proudé magistrály v srdci Petrohradu, zářil o 2 dny později novotou… Podílelo se na něm jen „20 válců, 5 pokladačů a asi miliarda dělníků s lopatami“. Nemožné? V Rusku nikoliv!

Víte, že v Petrohradě je 3x více mostů, než v Benátkách?

Do Petrohradu jsme přijeli vlakem, abychom se pokochali tamní krajinou a srovnali úroveň ruské železnice s Českými drahami. Samotný vlak byl kvalitativně i pohodlím o úroveň výše, než naše Pendolino, ale krajina nás zklamala. Mokřad, mokřad, mokřad, pole, dřevěnice, pole, mokřad, mokřad, cihlový domek, a tak stále dokola.

Málokdo z nás by čekal, že v druhém největším městě, můžete zažít neopakovatelnou romantickou atmosféru při plavbě lodí. Jistě, gondoliéři nedorazili, přesto vás plavba lodí po osvětleném Petrohradu bez jediného mráčku chytne a nepustí. Proplouváte pod nesčetnými mosty a máte možnost vidět všechny krásy toku Něvy z pohodlí výletního parníku. Zimní palác, Ermitráž, „ruské Versailles“ Petěrgof, Svatopavelská pevnost, muzeum Fabergého vejce, „krasivaje děvušky“… to vše za tzv. „bílých nocí“, kdy se natahuje den.

„NEZTRATIL JSI PENĚŽENKU? DĚLÁM V METRU“

Představ si. Stojíš se svou skupinou před železnou bránou metra, čekáš, až uslyšíš onen zvuk blížícího se kolosu a brána se otevře. Začneš nastupovat, před tebou se však zastaví dva borci a nechtějí jít dál do vozu. Zezadu se na nás hrnou další cestující a my se tak tlačili jak sardinky v konzervě.

Vtip byl v tom, že ti dva, co nás brzdili, měli vzadu další kumpány, co vybírali kapsy a kde nám zmizela peněženka. „Neztratil jsi náhodou peněženku? Dělám v metru“ přišla večer zpráva na facebook. „Jo ztratil, co v ní je?“ „Vše krom kreditních karet.“ Peněženka vyzvednuta, vše je OK. V peněžence bylo 1000 rublů, když ji zloděj vytahoval, vypadly mu zpět do kabely. Jedinou vážnější újmou tak byla mince z muzea kosmonautiky.

DRUHÉ KOLO

O den později jsme se vydali do muzea taxíkem. Průvodce k nám přišel a řekl, že „To jsou naše taxíky nasedněme“. Když jsme chtěli nastoupit, přišli k nám nějací 3 lidé a začali se do našeho taxíku rvát. OK, ať si jedou, nebudeme se přeci v Rusku hádat. „Máte všichni peněženky?“ s úsměvem nadhodil ambasador do placu, když vtom jeden z nás poplácáním po zadku zjistil že nemá!

Jeden z loupežníků už nastupoval do sousedního auta, zavřel dveře, auto se už, už rozjíždělo. Náš ambasador se rozběhl, chytil výtržníka pod krkem otevřeným okýnkem spolujezdce, běžel za autem asi 50 metrů a v tu ránu z druhého okna vyletěla peněženka. Auto se zastavilo, loupežníci dostali par facek a my pokračovali v našem dobrodružství.

Zanevřeme na Rusy? Rozhodně ne!

Rusko repeté

Emoce, nadšení a vzpomínky plné dojmů, tak na nás zapůsobila země, kde pivo není považováno za alkoholický nápoj a která má svou rozlohou srovnatelnou velikost, jako celá planetka Pluto. Bílé noci, čarovná architektura, ohromné lidské nasazení a večerní jízda po Něvě, bylo toho dost, ale mnohem více na nás čeká na příště.

Však se přidej, do Ruska se vypravujeme znovu v červnu.  😉

Mrkněte jak proběhl náš první výlet do země neomezených možností.

Mohlo by tě zajímat…:

Nejnovější články z blogu

Vánoční soutěž o zájezd do Maroka

CoolCampáci a milovníci cestování. Je tu opět ta magická doba roku, kdy můžete svým blízkým,...

Zájezd na Athletic aneb poslední sezóna na starém Camp Nou zahájena

Výběr zápasu byl tentokrát jednoduchý, těch prestižních domácích utkání na podzim totiž zase tolik v...