Jak vybrat vybavení na kolo


Jak vybrat vybavení na kolo

28.11.2019
V tomto článku se dozvíš, co si beru na kolo ať co nejvíce zmírním pády o kterých jsem psal minule. Prozradím co nosím za vybavení, aby se mi jezdilo co nejvíce komfortně a bezpečně. Pobavíme se taky o batohu a co do něj. 🙂 

 
 • Boty – Dělíme je na nášlapné nebo klasické. Já jezdím v klasických, kde mam volné nohy a díky tomu se prostě cítím bezpečněji a volný jako pták. Doporučuji plochou podrážku s jemným vzorkem, takové boty dobře drží na pedálu a zamezí zraněním při sklouznutí nohy. Bota by měla být celkově pevná a odolná. Mně se nejvíce osvědčili boty od značky FiveTen.

 • Tričko – U trička jde hlavně o pohodlí a styl. Dnes se dá koupit spousta krásných a pohodlných sportovních triček. Takže ideálka materiál co rychle uschne a dobře odvádí pot.
 • Kraťase – stejně jak u trika musí být nejen pohodlné, ale také se mi nesmí nikde plést. Bacha na délku! Nechceš ať se ti v rychlosti zapletou pod sedátko a ty kvůli tomu hodíš menší tlamu.
 • Ponožky – pro mě jsou základ sportovní kompresní ponožky o pár cm vyšší než ty klasické, ale žádné podkolénky. Říkáš si proč? No hlavně kvůli oděrkám od pedálů, piny v pedálech jsou opravdu ostré a i při stání na místě dokáži rozříznout nohu. Přece jen po pár hodinách v pedálech každá věc co pomůže od únavy se hodí.
 • Cyklistická vložka pod kraťase – Někdo ji zatracuje někdo ji miluje. Já ji osobně na každou vyjížďku delší než hodinu beru sebou jinak mě z každého sedátka hned bolí pozadí. Je to čistě každého věc.
 • Helma –  nejdůležitější část výbavy. Je nutná spíš přímo nezbytná. Požadavky jsou jednoduché musí být pohodlná, odvětrávaná a dobře ti sedět.
 • Brýle –  vozím rád kvůli prachu, slunci, hmyzu atd. Ale najít kvalitní co se nezapařují a opravdu ti budou držet na nose a neulítnou při každé zatáčce je boj. Ono taková muška v prudké zatáčce na kamení umí potrápit.
 • Rukavice –  nejlépe celoprstové a dle ročního období tloušťka a zateplení. Hodně lidí včetně mě namítá, že bez rukavic je mnohem větší cit, ale let přes řídítka téměř vždy má za následek dopad na dlaně a opravdu špatně se hojí.
 • Chrániče – je důležité nepodceňovat. Já mám rád měkké vzdušné jen na kolena, ale začínající jezdci často volí i loketní a holení. Jen pozor na různé tvrdé plastové chrániče. V takových se nedá šlapat, jsou neforemné a nepohodlné.
 • Batoh   nejlépe cyklistický s nějakou mřížkou na záda kvůli pocení se. Doporučuji v něm nějaký vak na vodu kvůli lehkému pití za jízdy. Velikost stačí 10l batoh na půl denní vyjížďky. Hlavně, aby měl dobré zapínání a držel bez poskakování na zádech.
 • Co s sebou do batohu? Já vozím v batohu trvale jen pár věcí a to repelent, základní nářadí, montpáku, náhradní duši, lepení, dostatek tekutin, náplasti, peníze, doklady, nějakou dobrou tyčinku a kousek ovoce.

Zdar,
Martin “Chroust” Chrastecký

P.S: Pokud přečti si mé ostatní články:

10 tipů jak padat na kole

Navigace