Gruzie – Informace před odjezdem


Gruzie – Informace před odjezdem

11.12.2019
Aktuální informace k 21.10.2022

Covid a Gruzie

Gruzie je aktuálně otevřeno turistům.

Nejsou stanoveny žádné podmínky pro vstup do Gruzie.

Voda z kohoutku

Gruzie je vyhlášena svými minerálními prameny, je tedy poměrně bezpečné zde vodu pít přímo z kohoutku. Kdo nevěří, tak na každém rohu narazí na vodu balenou.

Vízum

Občan České republiky může do Gruzie vstoupit dokonce i jen díky občanskému průkazu, doporučujeme si však vzít pas cestovní. Neplatí žádná vízová povinnost (pokud zde budu méně než 1 rok) a ani povinnost se ohlásit na úřadech.

Měna

Měnovou jednotkou je Gruzínské lari (1 Gel). Dělí se na 100 tetri. 1 Gel je +- 8,5 Kč( říjen 2022). Doporučujeme si vybrat na místě z automatu. Rozměnit se dají také dolary či eura. Ve větších obchodech a restauracích můžete většinou platit kartou.

Smlouvání a ceny

Gruzínci nejsou zvyklí na smlouváni v restauracích, obchodech. Většinou nabízejí férovou cenu, ale na trzích či taxících se lepší cena dá “ukecat”. V restauracích se může stát, že připočtou 10% navíc jako “dýško”, v tom případě se žádné již nedává.

Chléb – 8 Kč,
jídlo v restauraci – 50 kč – 90 kč,
MHD – 4 kč,
zmrzlina 4-8 kč,
mléko 1l – 30 kč,
Pivo v hospodě 16 Kč – 40 Kč
Sim karta s 1gb dat – 80 Kč
Kafe laté – 16 – 40 Kč

Čas

V Gruzii mají o 2 více v době letního času a o 3 hodiny v době zimního času.

Zásuvky

Zásuvky jsou stejné jako u nás, nepotřebujete tedy žádný adaptér.

Očkování

Není potřeba žádného speciálního očkování. Jediné doporučení očkování je žloutenka. Obecně doporučujeme si překontrolovat očkování proti tetanu.