Gruzie – Informace před odjezdem


Gruzie – Informace před odjezdem

11.12.2019
Aktuální informace k 22.3.2021

Covid a Gruzie

Gruzie je aktuálně otevřeno turistům.

Podmínky pro vstup do Gruzie.

  1. Očkování nebo PCR test při cestě tam, maximálně 72 hodin starý ( Cena testu je od 1 300 Kč, například zde)
  2. Po příletu podstoupení PCR testu 3 den. (Hradíme my)
  3. PCR test před odletem zpět do Čr.
  4. Nejdříve 6. den po návratu do ČR je nutné podstoupit další PCR test. Dále je nutné vyplnit registrační formulář a do výsledku testu zůstat v domácí samoizolaci. Je možné, že se Gruzie zařadí před odletem mezi zelené země.
    * Pokud jsi měl covid v posledních 90 dnech, samoizolace se tě netýká.

Co když onemocním a nepustí mě domů?

Na náš zájezd je povinnost každého si zajistit nebo si u nás objednat pojištění, které kryje všechny “karamboly” spojené s COVID-19. Můžeme doporučit například pojištění od pojištovny AXA, informace naleznete zde.

V případě diagnostikování pozitivního testu ve spojení s asistenční službou pojištovny Axa vám bude zajištěno ubytování a repatriační let zpět do ČR.

Voda z kohoutku

Gruzie je vyhlášena svými minerálními prameny, je tedy poměrně bezpečné zde vodu pít přímo z kohoutku. Kdo nevěří, tak na každém rohu narazí na vodu balenou.

Vízum

Občan České republiky může do Gruzie vstoupit dokonce i jen díky občanskému průkazu, doporučujeme si však vzít pas cestovní. Neplatí žádná vízová povinnost (pokud zde budu méně než 1 rok) a ani povinnost se ohlásit na úřadech.

Měna

Měnovou jednotkou je Gruzínské lari (1 Gel). Dělí se na 100 tetri. 1 Gel je +- 6,5 Kč( Březen 2021). Doporučujeme si vzít s sebou vyměněnou hotovost, kterou lze změnit v Čr ve většině velkých měst, nebo si vybrat z bankomatu přímo na místě (tak to děláme my). Ve větších obchodech a restauracích můžete většinou platit kartou.

Smlouvání a ceny

Gruzínci nejsou zvyklí na smlouváni v restauracích, obchodech. Většinou nabízejí férovou cenu, ale na trzích či taxících se lepší cena dá “ukecat”. V restauracích se může stát, že připočtou 10% navíc jako “dýško”, v tom případě se žádné již nedává.

Chléb – 8 Kč,
jídlo v restauraci – 50 kč – 90 kč,
MHD – 4 kč,
zmrzlina 4-8 kč,
mléko 1l – 30 kč,
Pivo v hospodě 16 Kč – 40 Kč
Sim karta s 1gb dat – 80 Kč
Kafe laté – 16 – 40 Kč

Čas

V Gruzii mají o 2 více v době letního času a o 3 hodiny v době zimního času.

Zásuvky

Zásuvky jsou stejné jako u nás, nepotřebujete tedy žádný adaptér.

Očkování

Není potřeba žádného speciálního očkování. Jediné doporučení očkování je žloutenka. Obecně doporučujeme si překontrolovat očkování proti tetanu.