Festival světel, zrušené lety, sníh a dopravní kolaps – i takový byl Amsterdam 2018


Festival světel, zrušené lety, sníh a dopravní kolaps – i takový byl Amsterdam 2018

28.11.2019
RED light district, Museum Van Gogha, Oude Kerk či Sigel kanál – to jsou jen některé cestovatelské magnety, kterým se dá stěží vyhnout. Milovníkům piva imponuje „prohlídkový“ pivovar Heineken a milovníkům marihuany zase Hash Marihuana Hemp Museum. Náš urbanturismus v „Amstru“ byl tak žádaný, že jsme se do města neřesti a zakouřených kaváren vydali ve dvou skupinkách.


Nasvícené město – kouzlo okamžiku

Do Amsterdamu jsme se vydali takhle početně poprvé, vyřídit papíry, nastoupit do letadla, přepravit se z letiště do centra a užívat si nového místa plnými doušky. Hlavním lákadlem mimo celoročních aktivit se stal adventní festival světel.

Představ si, celé město je „načančáno“ baňkami, světelnými postavičkami, problikávajícími domy, fontánami, barevnými sítěmi, videomapingem a ty se projíždíš místními kanály na výletní loďce s úžasem malého dítěte! Ten se ještě pozvedne, když projedeš barevně prosvícenými mosty. K dokonalosti začnou z nebe padat ohromné vločky (skoro jako palce na noze) a propůjčovat okamžiku kouzelnou atmosféru.


Trik, jak se ve skupině dostanete téměř do každé hospody

Nevýhodou adventního období je, že tuhle nádheru chtějí překvapivě vidět všichni 🙂 To znamená – přeplněné hospody, restaurace i kofáče (alias „coffee shopy“). My, jako skupina 16ti polozmrzlých CoolCampáků jsme se tak neměli kde ohřát a schovat před padajícími „palci“.

Spásnou myšlenkou bylo rozdělit se do menších skupinek. V těch jsme snadno zaplnili volné místa hospůdek, zahřáli se a posilnili – někdo horkou čokoládou, pivem a jiný třeba místním „brkem“ 🙂 A jelikož byla kosa jak cyp (zdravíme Prahu J), tuto strategii jsme často a hlavně úspěšně opakovali.

Kosa jak 2 klády???! 

Nasvícené město – fantastické. Atmosféra – parádní. Jen ta zima neustupovala, spíš naopak. Mrcha jedna. A tak když jsme se plavili lodí, všichni byli zasněženi. Cesty byly zasněženy, mosty byly zasněženy i lidé byli zasněženi. Dokonce i sníh byl zasněžen, vrcholem tak mezi prohlídkami a zahříváním v podnicích bylo tzv. tulení „na zastávku“ (tj. každou tramvajovou zastávku se přitulit a podělit o teplo :))


Dopravní kolaps

Dopoledne, před večerním odletem, jsme se šli rozloučit s Buldogem (nejstarší a nejznámější kofáč)…  Poobědvali a šli zpět na vlak, na hotel pro zavadla. Sněhu však napadlo tolik, že začínají stát vlaky. Letiště se uzavírá a odletové spoje zrušily tak rychle, jak zkolabovala i celá městská doprava. Auta stojí, busy stojí a na hotel daleko.

My na nádraží bez dopravy na hotel. Co teď? Necelou hodinu stepujeme u vlaku a čekujeme počasí i odlety. Sem tam si odskočíme do burgrárny a z ničeho nic dostává vlak zelenou. Nastupujeme a rovnou k hotelu.

I přestože letadla nelétaly, domů jsme se dostali v pohodě. Busem. Náš Ostravský velín při krizové situaci zareagoval a objednal dopravu busem. Nebylo to sice tak rychlé jako letadlem, ale byli jsme doma.

Amsterdam je top

Napětí, zábava, uvolnění, kvalitně strávený čas. Kdybychom měli napsat, co dalšího jsme v Amstru zažili a třeba na souběžném food festivalu ochutnali, až sem by se nikdo nedočetl. Už víš, že s námi dokážeš stylově zažít a hlavně užít si nejen to skvělé, ale i krizovky. V CoolCampu se o Tebe postaráme. Však sa přidaj J