10 tipu jak správně padat na kole


10 tipu jak správně padat na kole

28.11.2019
 

 

 

 

 

 

K jízdě na kole – a to nejen na tom horském – patří
někdy i pády. Většina z nich příjde tak nečekaně, že je ani nezaregistruješ a už jsou tu! Proto jsem ti sepsat pár užitečných návodů, jak je co nejvíce zregulovat 🙂

 1. Né úplně tip, ale hlavní je nosit helmu, rukavice, chrániče loktů a kolen. Věř mi, dost ti to pomůže, sám s tím mám zkušenosti. 🙂
 2. Kontroluješ jen dopat, proto když už víš, že poletíš, snaž se nasměrovat na co nejbezpečnější místo.
  Mimo strom, křák, šutr, ideálně na co nejměkčí povrch – na trávu, na hlínu, do vody, pokud možno mimo silnici.
 3.  Při pádu nenatahujeme paže před sebe jako “Ježíš”, mohl by sis je zlomit. Pokus se pád převést do kotoulu. Nejčastějším úrazem z kola jsou vymknutá nebo zlomená zápěstí a klíční kosti.
 4. Nepadej na ruce a nebrzi jími pád. Váha celého těla ti pak na ně dopadá.
 5. Bacha na hlavu! Tu si chránit musíš! Proto při pádu snaž si co nejvíce chránit hlavu. (i za cenu zlomených ruk, ty se vyléčí).

 1. Vždy padej mimo kolo, né na kolo. Pokus se vyhnout dopadu na kolo. Když už padáš, určitě seskoč z kola, snaž se dostat mimo něj. Pád bude míň nebezpečný, když Ti nohy nezůstanou zamotané do kola.
 2. Pády na záda mohou být fakt ošklivé, a následky jak bysmet. Proto pokud to jen trochu jde, pokud letíš na záda, snaž se co nejvíc přetočit na bok, aby nešla veškerá váha právě na ně.
 3. Pokud se ti kolo staví na zadní do kopce, sniž převod, pokud už se ti postavilo, blokni brzdy a sesedni 😉
 4. Naopak při sjezdu, padáš-li přes řidítka, platí pravidlo, že se musíš přenést svou váhu co nejvíce dozadu a ubrat ve šlapání.
 5. Bonusový tip. Používej cyklistické rukavice i v pařáku, není nic horšího než sedřít si dlaně… To si pak chvíli nezajezdíš. 🙂 Strašně špatně se to hojí.

Trailum zdar!

Martin “Chroust” Chrastecký
Pokud přečti si mé ostatní články:

Jak vybrat vybavení na kolo a co mít v batohu

Navigace