Láká tě originální dobrodružství? Zažít zemi, která je stále turisticky neprozkoumaná? Vyraz s námi do Uzbekistánu. Zažiješ zdejší život, ve kterém je stále patrný nádech z dob Sovětského svazu, islámskou kulturu i jedinečnou divokou přírodu ze hřbetu velblouda s přenocováním v poušti. V neposlední řadě ochutnáš místní speciality i pravou uzbeckou vodku.
|
max. 15 |
⚒ +/- Dnů dovolené11 dní |
🏠 LokalitaUzbekistán |
|
Minimální počet účastníků8 |
Program
1. – 2. den | Přílet do Uzbekistánu, Taškent
Večerní odlet z Prahy, přílet do Taškentu v ranních hodinách. Transfer na hotel a dospání po dlouhém letu. V poledne již vyrážíme na oběd na trh Chorsu – největší trh v celé zemi. Ochutnáme místní šašliky, pálivé polévky, jogurtový nápoj ayran a další dobroty. Celý jeden sektor trhu je věnovaný sušenému ovoci a sladkostem. Dobře nasyceni vyrážíme na prohlídku první pamětihodnosti hlavního města – komplexu Chazrat Imam. Tento rozsáhlý areál v sobě ukrývá několik mešit, mausoleum jednoho z prvních imámů, madrasu a knihovnu obsahující fragmenty prvního koránu na světě ze 7. století. Pokračujeme prohlídkou mešity Džuma se třemi azurově zbarvenými kupolemi a madrasy šejka Abdulkasima. Na večeři ochutnáme další z taškentských specialit a na úspěch výpravy si připijeme pravou uzbeckou vodkou.
3. den | Taškent a odjezd do Buchary
Po důkladné prohlídce starého města dnes navštívíme jeho moderní část. Taškent je nádherné, velkolepé město se širokými bulváry a velkým množstvím parků. Dnešní program začneme v parku Timura Velikého (u nás známého jako Tamerlán) v samém srdci města. Zde se jako pěst na oko tyčí obří hotel Uzbekistán – pomalu chátrající bizarnost z dob Sovětského svazu, ale stále funkční. Projdeme se po bulváru Sajilgo – oblíbené pěší třídy s množstvím pouličních stánků a značkových obchodů – k náměstí Nezávislosti s majestátními fontánami. Odtud se vydáme parkem po břehu řeky Anhor k mešitě Minor, nedávno dostavěné největší mešitě v zemi. Zbyde-li nám čas, prohlédneme si odpoledne další zajímavosti a v podvečer odjezd rychlovlakem do Buchary.
4. den | Centrum Buchary
Buchara je díky svému velkému množství památek, bohaté historii, skvělému jídlu a nezaměnitelné atmosféře považována za nejzajímavější město Uzbekistánu, proto jsme si na její prohlídku vyhradili dva celé dny. Začneme v samém centru, kde navštívíme madrasu Kukeldaš, v jejímž nitru najdeme dílny řemeslníků ručně vyrábějících všechno možné – od koberců a lustrů po nože a masivní kovové tácy na jídlo. Zde budeme mít možnost seznámit se s procesem výroby a případě zájmu zahájit smlouvání o ceně. Pokračujeme v prohlídce města – přes různé trhy, brány a hradby a nespočet mešit se dostáváme k dominantě města, 48 metrů vysokému minaretu Kaljan z raného 12. století. I sám Čingischán byl údajně při jeho spatření tak ohromen, že nařídil, aby byl zachován, zatímco okolní město při jeho dobytí ve 13. století nechal srovnat se zemí. Na oběd ochutnáme vyhlášený bucharský plov s rozinkami a odpoledne si prohlédneme další dominantu města – rozsáhlou citadelu, jejíž počátky sahají až do 5. století.
5. den | Okolí Buchary
Dnes nás čeká několik památek na venkově v okolí Buchary. Začneme v nekropoli Čor Bakr, kde se nachází hrobka učence a Mohamedova následníka, Abú Bakra Saida. Poté míříme k paláci Sitori Mochi Chosa. Tento přepychový palác s ornamentálním zdobením, působivým bazénem a nádvořím, využíval poslední bucharský emír, než byl na začátku 20. století sesazen bolševiky. Dále se zastavíme u mausolea Baha’ al-Din Nakšbanda, zakladatele největšího řádu súfického sunismu. Večer zajedeme do vyhlášené restaurace na předměstí Buchary, kde ochutnáte jedny z nejlepších šašliků, které jste kdy jedli, a celodenní pot ze sebe smyjeme v jednom z místních hamamů – tradičních lázní.
6. den | Petroglyfy Sarmyš, Nurata a přejezd do pouště
Po snídani vyrážíme na sever, směr poušť Kyzylkum. Po cestě se zastavíme u petroglyfů Sarmysh, kde uvidíme nástěnné malby sahající až do neolitických dob. Na oběd stavíme v pouštním městě Nurata, kde se budeme moci napít z posvátného pramene a vyšplháme na pevnost založenou Alexandrem Makedonským, z níž se nám naskytnou dokonalé výhledy na poušť a město pod námi. V podvečer dorazíme do pouště, do jurtového tábora etnických Kazachů. Zde nás čeká romantická projížďka na velbloudovi při západu slunce a tradiční večeře sestávající z velbloudího, skopového a kozího masa. Nocujeme v tradičních jurtách, obklopeni pouští, daleko od civilizace.
7. den | Poušť Kyzylkum a jezero Ajdar
Po snídani vyrazíme na velbloudech na prohlídku typické pouštní vesnice – zde si dáme čaj s domorodci a budeme moci pozorovat život v této nehostinné pustině. Následuje výlet k jezeru Ajdar, který nám zabere větší část dne. U jezera si uděláme piknik, příjemně se zchladíme a zrelaxujeme. Zpět v táboře nás čeká další bohatá večeře, posezení u táboráku a pozorování hvězd.
8. – 9. den den | Nuratské hory
Po snídani přesun do vesnice Uchum v podhůří řídce osídlených Nuratských hor, kde už nás vyhlíží náš známý, u kterého budeme ubytovaní. Po bohatém domácím obědu prohlídka vesnice a okolí, možnost osvěžení v místní říčce a prohlídka méně známých petroglyfů, které ani nejsou na mapě. Další den výstup na vrchol Parrandoz (1934m), tyčící se přímo za vesnicí. Komu se do výšlapu nebude chtít, může si za doprovodu někoho z rodiny udělat lehčí výlet do okolních obcí poznat místní život – idylickou krajinou s krásnými výhledy, kolem pasoucích se ovcí a koz.
10. – 11. den den | Samarkand
Po snídani se rozloučíme s naším hostitelem a vydáme se směr Samarkand. Už při příjezdu do centra spatříme místní architektonický skvost – náměstí Registán se třemi bohatě zdobenými madrasami z 15.-17. století. V průběhu dvou dní naštívíme i další zajímavosti města – mešitu Bibi Chanym, Tamerlánovu hrobku Guri Amir, observatoř středověkého astronoma Ulugbeka, tajemný hřbitov Šahi Zinda a hrobku biblického proroka Daniela. Komu už se stýská po domovu, může se osvěžit ve zdejším českém pivovaru :-).
12. den | Průsmyk Kitob a Šachrisabz
Dnes máme celý den na poznávání historického města Šachrisabz, rodiště Tamerlána. Ještě před příjezdem do města se ale v průsmyku Kitob zastavíme na místní specialitu – kebab z místní speciálně šlechtěné ovce, vyznačující se enormně velkou zadnicí. Maso je tučné a plné chuti – je to opravdová delikatesa. Ve městě samém uvidíme celou řadu památek vztahujících se k Tamerlánovi – především jeho sochu v obří velikosti. Dále městské hradby, runi monumentálního paláce Ak Saraj, zrekonstruovaný karavanseraj (středověký “hotel”) a mešitu Kok Gumbaz s nádhernou modrou kupolí. Budeme-li mít dostatek času, můžeme se podívat na venkov do vesnice Chazrati Bašir k posvátnému pramenu a hrobu místního světce. Navečer návrat do Samarkandu.
13. – 14. den | Zaaminské hory a národní park
Poslední dva dny zájezdu strávíme vycházkami v přírodě, v málo navštěvovaných Zaaminských horách. Oproti okolní poušti je to tu naprostý kontrast – zelené lesy, zasněžené vrcholky hor, říčky a čistý horský vzduch, těžko uvěřit, že jste stále ještě v Uzbekistánu. Nejprve si uděláme výlet do stejnojmenného kaňonu a navštívíme ruiny starobylé pevnosti Myk. Další den se vypravíme na celodenní túru do výše položených oblastí, odkud budeme mít perfektní výhledy na čtyř tisícovky tyčící se na hranici s Tádžikistánem. Snad uvidíme i něco ze zdejší fauny – třeba turkestánského rysa, černého čápa či orlosupa bradatého. Prý se tu vyskytuje i sněžný leopard. Po sprše a rozlučkové večeři už nás čeká jen cesta zpět do Taškentu na letiště.
15. den | Odlet domů
Odlet do Prahy v časných ranních hodinách, přílet dopoledne.
Podmínky vstupu
Pro občany ČR a Slovenska platí bezvízový režim pro turistické cesty do 30 dní. Je zapotřebí disponovat cestovním pasem s platností minimálně tři měsíce od data vstupu. Při vstupu na území Uzbekistánu není zapotřebí předkládat očkování ani testy ve spojitosti s nemoci Covid-19.
Ubytování
Ve velkých městech – Taškentu, Samarkandu a Buchaře budeme spát v komfortních 3* – 4* hotelech s klimatizací, v poušti Kyzylkum strávíme dvě noci v autentické jurtě (tábor však má k dispozici elektřinu a společné umývárny), v Nuratských horách a Národním parku Zaamin pak v útulných rodinných penzionech vždy v dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a teplou vodou. Na ubytování je zpravidla wi-fi připojení, kromě odlehlých oblastí.
Strava
Uzbecká kuchyně je zdaleka nejlepší v celé Střední Asii a zakládá si především na bohatých porcích masa. Národním pokrmem je plov, křehké hovězí nebo skopové maso s rýží, česnekem, mrkví, cizrnou, hodně druhy koření a řádně zalité výpekem. Dále všude najdeme šašliky, tj. různé druhy masa napíchnuté na rožni a ogrilované na uhlících. Ve specializovaných restauracích ochutnáme tandyr kabob, tedy jehněčí přímo z pece. Z polévek je oblíbená šurpa ze skopového a čerstvé zeleniny a také mastava (polévka z masa a rýže). Z pouličních jídel je třeba zmínit samsu (kapsa z listového těsta plněná mletým masem), kterou najdete na každém rohu. Čerstvé džusy tu moc nepořídíte, zato všude seženete čaj a výborný jogurtový nápoj ajran. Uzbecké pivo není špatné, i z toho důvodu, že při výrobě pomáhají Češi 🙂
Doprava
Ambasador
Tomáš
Cestovatel a dobrodruh, milovník vodopádů a exotického jídla. Začal cestovat už na gymnáziu a za svou bohatou cestovatelskou historii navštívil Rumunsko, Ukrajinu, Maroko, Venezuelu, Panamu, Kolumbii, Ekvádor, Brazílii, Bolívii, Peru, kde se zrodila jeho největší láska a to láska k Latinské Americe. Tomáš je zvídavý a komunikativní, rád vtipkuje, vyměňuje si cestovatelské poznatky a tipy. Miluje jídlo a razí heslo “Raději se pozvracet než promarnit příležitost zkusit nové jídlo.”
Bezpečnost
Uzbekistán je velice bezpečná země a zdejší obyvatelé jsou k cizincům velmi přátelští a pohostinní. V současné době te třeba vyhnout se odlehlému regionu Karakalpakstán, kde probíhají nepokoje, ale tam je v průběhu zájezdu beztak nechystáme. Uzbekistán je konzervativní země a je nutné dodržovat určitá pravidla, především co se týká oblékání (je např. nevhodné vstupovat do mešity v šortkách). Vše Vám bude průvodcem důkladně vysvětleno při začátku zájezdu.
Samostatní cestovatelé se nevystavují žádnému nebezpečí – jak již bylo řečeno, země je zcela bezpečná. Bývá však problém se s místními domluvit – s angličtinou tu nepochodíte téměř nikde (snad až na ty absolutně nejvíc turistické stánky v centru Buchary a Samarkandu). Jelikož země byla dlouhou dobu součástí SSSR, ve velkých městech se zpravidla domluvíte rusky (nejlépe v Taškentu), na venkově však drtivá většina obyvatel mluví pouze uzbecky. I proto budeme mít na některých místech svého tlumočníka. Další problém je klasicky s dopravou – na hodně míst z našeho programu nejezdí veřejná doprava a soukromé taxíky či pronájem auta se pak celkem prodraží. Nicméně stopování zde celkem funguje.
Další informace
Na rozdíl od ostatních CK nejezdíme do Chivy – máme za to, že návštěva čtyř historických měst je více než dostačující a místo třinácti dodatečných hodin ve vlaku raději strávíme čas jinak (např. pobytem v pouštním jurtovém táboře, kam zatím ostatní cestovky nejezdí). Náš program je jedinečný i co se týká návštěvy Nuratských hor – kde my strávíme dva dny, ostatní cestovky přijedou pouze na pár hodin (pokud vůbec). Díky tomu lépe poznáme velice autentický kraj, zatím skoro nedotčený masovým turismem.