Skip to main content

Uzbekistán – Divoký orient | Září 2024

25.09.2024 - 08.10.2024

Láká tě originální dobrodružství? Zažít zemi, která je stále turisticky neprozkoumaná? Vyraz s námi do Uzbekistánu. Zažiješ zdejší život, ve kterém je stále patrný nádech z dob Sovětského svazu, islámskou kulturu i jedinečnou divokou přírodu ze hřbetu velblouda s přenocováním v poušti. V neposlední řadě ochutnáš místní speciality i pravou uzbeckou vodku.

od 53 990 

Volných míst: 6

Cena pro 1  
54 990 
Celkem:
54 990 
Cena pro 2 - 3
54 990 
54 490 
Celkem:
Cena pro 4+
54 990 
53 990 
Celkem:
18+

Věk účastníků

15

Počet účastníků

Uzbekistán

Lokalita

20000 Kč

záloha

Odpolední/večerní odlet z Prahy, přílet do Taškentu v ranních hodinách. Transfer na hotel a dospání po dlouhém letu. V poledne již vyrážíme na oběd na trh Chorsu – největší trh v celé zemi. Ochutnáme místní šašliky, pálivé polévky, jogurtový nápoj ayran a další dobroty. Celý jeden sektor trhu je věnovaný sušenému ovoci a sladkostem. Dobře nasyceni vyrážíme na prohlídku první pamětihodnosti hlavního města – komplexu Chazrat Imam. Tento rozsáhlý areál v sobě ukrývá několik mešit, mausoleum jednoho z prvních imámů, madrasu a knihovnu obsahující fragmenty prvního koránu na světě ze 7. století. Pokračujeme prohlídkou mešity Džuma se třemi azurově zbarvenými kupolemi a  madrasy šejka Abdulkasima. Určitě se projedeme i nádherným taškentským metrem, ve kterém je každá bohatě zdobená stanice okénkem do uzbecké kultury a historie. Prohlédneme si i moderní Taškent okolo Tamerlánova náměstí a zavítáme do proslulého muzea Timuridů. Na večeři ochutnáme další z taškentských specialit a na úspěch výpravy si připijeme pravou uzbeckou vodkou. Noční přesun lůžkovým vlakem do Buchary.

Buchara je díky svému velkému množství památek, bohaté historii, skvělému jídlu a nezaměnitelné atmosféře považována za nejzajímavější město Uzbekistánu, proto jsme si na její prohlídku vyhradili dva celé dny. Začneme v samém centru, kde navštívíme madrasu Kukeldaš, v jejímž nitru najdeme dílny řemeslníků ručně vyrábějících všechno možné – od koberců a lustrů po nože a masivní kovové tácy na jídlo. Zde budeme mít možnost seznámit se s procesem výroby a případě zájmu zahájit smlouvání o ceně. Pokračujeme v prohlídce města – přes různé trhy, brány a hradby a nespočet mešit se dostáváme k dominantě města, 48 metrů vysokému minaretu Kaljan z raného 12. století. I sám Čingischán byl údajně při jeho spatření tak ohromen, že nařídil, aby byl zachován, zatímco okolní město při jeho dobytí ve 13. století nechal srovnat se zemí. Na oběd ochutnáme vyhlášený bucharský plov s rozinkami a odpoledne si prohlédneme další dominantu města – rozsáhlou citadelu, jejíž počátky sahají až do 5. století. Večer zajedeme do vyhlášené restaurace na předměstí Buchary, kde ochutnáte jedny z nejlepších šašliků, které jste kdy jedli,

Další den nás čeká několik památek na venkově v okolí Buchary. Začneme v nekropoli Čor Bakr, kde se nachází hrobka učence a Mohamedova následníka, Abú Bakra Saida. Poté míříme k paláci Sitori Mochi Chosa. Tento přepychový palác s ornamentálním zdobením, působivým bazénem a nádvořím, využíval poslední bucharský emír, než byl na začátku 20. století sesazen bolševiky. Odpoledne volný program na procházky, kávičky a nákup suvenýrů.

 

Po snídaní vyrážíme na sever, směr poušť Kyzylkum. Po cestě stavíme v údolí u petroglyfů Sarmyš, nejvýznamnějších petroglyfů v zemi, jejichž historie sahá až do neolitu. Odpoledne dorazíme do pouště, do jurtového tábora etnických Kazachů. Zde nás čeká romantická projížďka na velbloudu při západu slunce a tradiční večeře sestávající ze skopového, kozího a možná i velbloudího masa. Posedíme u táboráku a můžeme pozorovat noční oblohu. Nocujeme v tradičních jurtách, obklopeni pouští, daleko od civilizace.

Ráno sjedeme na pláž u nedalekého jezera Ajdar, kde se vykoupeme v chladné, zato nádherně průzračné vodě. Poté nás ještě čeká prohlídka pouštního města Nurata, kde nalezneme posvátný pramen, který podle legendy založil prorok Job, a také zbytky prastaré pevnosti z dob Alexandra Makedonského s majestátní vyhlídkou do okolí. Před večeří ze sebe smyjeme písek a pot v místním hamamu (tradičních lázních).

Po snídani přesun do vesnice Uchum v podhůří řídce osídlených Nuratských hor, kde už nás vyhlíží náš známý, u kterého budeme ubytovaní. Po bohatém domácím obědu prohlídka vesnice a okolí, možnost osvěžení v místní říčce a prohlídka méně známých petroglyfů, které ani nejsou na mapě. Další den výstup na vrchol Parrandoz (1934m), tyčící se přímo za vesnicí. Komu se do výšlapu nebude chtít, může si za doprovodu někoho z rodiny udělat lehčí výlet do okolních obcí poznat místní život – idylickou krajinou s krásnými výhledy, kolem pasoucích se ovcí a koz.

Po snídani se rozloučíme s naším hostitelem a vydáme se směr Samarkand. Už při příjezdu do centra spatříme místní architektonický skvost – náměstí Registán se třemi bohatě zdobenými madrasami z 15.-17. století. V průběhu dvou dní naštívíme i další zajímavosti města – mešitu Bibi Chanym, Tamerlánovu hrobku Guri Amir, observatoř středověkého astronoma Ulugbeka, tajemný hřbitov Šahi Zinda a hrobku biblického proroka Daniela. Komu už se stýská po domovu, může se osvěžit ve zdejším českém pivovaru 🙂

Dnes máme celý den na poznávání historického města Šachrisabz, rodiště Tamerlána. Ještě před příjezdem do města se ale v průsmyku Kitob zastavíme na místní specialitu – kebab z místní speciálně šlechtěné ovce, vyznačující se enormně velkou zadnicí. Maso je tučné a plné chuti – je to opravdová delikatesa. Ve městě samém uvidíme celou řadu památek vztahujících se k Tamerlánovi – především jeho sochu v obří velikosti. Dále městské hradby, ruiny monumentálního paláce Ak Saraj, zrekonstruovaný karavanseraj (středověký “hotel”) a mešitu Kok Gumbaz s nádhernou modrou kupolí. Budeme-li mít dostatek času, můžeme se podívat na venkov do vesnice Chazrati Bašir k posvátnému pramenu a hrobu místního světce. Navečer návrat do Samarkandu.

Poslední dva dny zájezdu strávíme vycházkami v přírodě, v málo navštěvovaných Zaaminských horách. Oproti okolní poušti je to tu naprostý kontrast – zelené lesy, zasněžené vrcholky hor, říčky a čistý horský vzduch, těžko uvěřit, že jste stále ještě v Uzbekistánu.  Nejprve si uděláme výlet do stejnojmenného kaňonu a navštívíme ruiny starobylé pevnosti Myk. Další den se vypravíme na túru do výše položených oblastí, odkud budeme mít perfektní výhledy na čtyřtisícovky tyčící se na hranici s Tádžikistánem. Snad uvidíme i něco ze zdejší fauny – třeba turkestánského rysa, černého čápa či orlosupa bradatého. Prý se tu vyskytuje i sněžný leopard. Po sprše a rozlučkové večeři už nás čeká jen cesta zpět do Taškentu na letiště.

Odlet do Prahy v časných ranních hodinách, přílet dopoledne. Zájezd je u konce.

Pro občany ČR a Slovenska platí bezvízový režim pro turistické cesty do 30 dní. Je zapotřebí disponovat cestovním pasem s platností minimálně tři měsíce od data vstupu. Při vstupu na území Uzbekistánu není zapotřebí předkládat očkování ani testy ve spojitosti s nemoci Covid-19.

Uzbekistán je velice bezpečná země a zdejší obyvatelé jsou k cizincům velmi přátelští a pohostinní. V současné době te třeba vyhnout se odlehlému regionu Karakalpakstán, kde probíhají nepokoje, ale tam je v průběhu zájezdu beztak nechystáme. Uzbekistán je konzervativní země a je nutné dodržovat určitá pravidla, především co se týká oblékání (je např. nevhodné vstupovat do mešity v šortkách). Vše Vám bude průvodcem důkladně vysvětleno při začátku zájezdu.

Samostatní cestovatelé se nevystavují žádnému nebezpečí – jak již bylo řečeno, země je zcela bezpečná. Bývá však problém se s místními domluvit – s angličtinou tu nepochodíte téměř nikde (snad až na ty absolutně nejvíc turistické stánky v centru Buchary a Samarkandu). Jelikož země byla dlouhou dobu součástí SSSR, ve velkých městech se zpravidla domluvíte rusky (nejlépe v Taškentu), na venkově však drtivá většina obyvatel mluví pouze uzbecky. I proto budeme mít na některých místech svého tlumočníka. Další problém je klasicky s dopravou – na hodně míst z našeho programu nejezdí veřejná doprava a soukromé taxíky či pronájem auta se pak celkem prodraží. Nicméně stopování zde celkem funguje.

Na rozdíl od ostatních CK nejezdíme do Chivy – máme za to, že návštěva čtyř historických měst je více než dostačující a místo třinácti dodatečných hodin ve vlaku raději strávíme čas jinak (např. pobytem v pouštním jurtovém táboře, kam zatím ostatní cestovky nejezdí). Náš program je jedinečný i co se týká návštěvy Nuratských hor – kde my strávíme dva dny, ostatní cestovky přijedou pouze na pár hodin (pokud vůbec). Díky tomu lépe poznáme velice autentický kraj, zatím skoro nedotčený masovým turismem.

Co je v ceně

Zpáteční letenka Praha – Taškent

Ubytování ( hotely, jurty, apartmány) 

Snídaně a obědy

Ambasador CoolCamp

Veškeré vstupy a aktivity v rámci programu

Veškerá doprava v rámci programu

Co není v ceně

Pojištění

Večeře

Uzbekistán navštívíme samozřejmě letecky.
Cestovat budeme i mezi městy taxíky, případně privátními minibusy. 600 km štreku z Taškentu do Buchary urazíme za tři a půl hodiny v moderním rychlovlaku Afrosiyob.

Ve velkých městech – Taškentu, Samarkandu a Buchaře budeme spát v komfortních 3* – 4* hotelech s klimatizací, v poušti Kyzylkum strávíme dvě noci v autentické jurtě (tábor však má k dispozici elektřinu a společné umývárny), v Nuratských horách a Národním parku Zaamin pak v útulných rodinných penzionech vždy v dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a teplou vodou. Na ubytování je zpravidla wi-fi připojení, kromě odlehlých oblastí.

Uzbecká kuchyně je zdaleka nejlepší v celé Střední Asii a zakládá si především na bohatých porcích masa. Národním pokrmem je plov, křehké hovězí nebo skopové maso s rýží, česnekem, mrkví, cizrnou, hodně druhy koření a řádně zalité výpekem. Dále všude najdeme šašliky, tj. různé druhy masa napíchnuté na rožni a ogrilované na uhlících. Ve specializovaných restauracích ochutnáme tandyr kabob, tedy jehněčí přímo z pece. Z polévek je oblíbená šurpa ze skopového a čerstvé zeleniny a také mastava (polévka z masa a rýže). Z pouličních jídel je třeba zmínit samsu (kapsa z listového těsta plněná mletým masem), kterou najdete na každém rohu. Čerstvé džusy tu moc nepořídíte, zato všude seženete čaj a výborný jogurtový nápoj ajran. Uzbecké pivo není špatné, i z toho důvodu, že při výrobě pomáhají Češi. 🙂

FILIPÍNY: Mindanao a Visayas – prosinec 2024

30.12.2024 - 16.01.2025

Ostrovní Filipíny lákají svoji jedinečnou přírodou, kdy se tisícovky překrásných pláží střídají s vodopády v džungli, a kde malebná rýžová políčka nahrazují...

od 72 990 

Keňa – Divočina i relax | Prosinec 2024

05.12.2024 - 21.12.2024

Zažij Keňu na vlastní kůži, tedy se vším, co tato divoká země nabízí. Čeká tě neskutečné dobrodružství, kdy...

od 75 990 

Ano! Není vůbec žádný problém. Stačí nám tuto informaci napsat v přihlášce a my se s Tebou spojíme a doladíme detaily. :)

Stačí kliknout na “Chci jet” vpravo a poslat nezávaznou přihlášku, my se ti co nejdříve ozveme a vše spolu vyřešíme!

Cena zájezdů je vždy kalkulována s tím, že v jednom pokoji jsou ubytováni dva až čtyři klienti. Záleží na daném zájezdu. Přejete-li si bydlet sám/sama, je nutné si takový pokoj připlatit. Pokoje si na místě rozdělujete dle vzájemných sympatií.

Po vyplnění cestovní smlouvy ti zašleme potřebné detaily k platbě zájezdu. Normálně se zájezd platí na dvě části, záloha a doplatek. Pokud však nejsi schopný zaplatit na dvě části, rádi ti výjdeme vstříc a platbu rozdělíme do více “splátek”. Stačí nám jen napsat!

Veškeré detaily ohledně zájezdu ti dojdou přibližně mailem měsíc před odjezdem. Informace obsahují i přístup do konverzace s ostatními účastníky, kde se můžeš domluvit například na společné cestě. Pokud je potřebuješ dříve, skrz vlak a podobně. Napiš nám.

Určitě ano! Víme jak je těžké zorganizovat své přátele a proto si ceníme si tvých organizačních schopností. Napiš nám a domluvíme se na odměně.