Skip to main content

Laos – Zapomenutý klenot Asie | Listopad 2024

14.11.2024 - 30.11.2024

Vydej se s námi do Laosu, masovým turismem (zatím) opomíjené země usměvavých a přátelských lidí, budhistických klášterů a především divukrásné krajiny. V průběhu zájezdu prozkoumáš zemi od severu na jih a pokocháš se těmi nejkrásnějšími scenériemi, od hor, jeskyní a rozeklaných krasových skal severu po vodopády, budhistické kláštery a ostrůvky mocného Mekongu na jihu. Pochutnáš si na skvělé laoské kuchyni, budeš se přátelit s mnichy i příslušníky rozličných etnických menšin. Užiješ si projížďku na kajacích, na skútrech i supermoderním vlakem a objevíš ruiny dávných civilizací i tradiční architekturu historických měst. Na zážitky ze zájezdu do Laosu dlouho nezapomeneš.

od 67 990 

Volných míst: 2

Cena pro 1  
68 990 
Celkem:
68 990 
Cena pro 2 - 3
68 990 
68 490 
Celkem:
Cena pro 4+
68 990 
67 990 
Celkem:
18+

Věk účastníků

5

Počet účastníků

Laos

Lokalita

20 000 Kč

záloha

🌳 Túry k vodopádům a ztraceným budhistickým klášterům uprostřed náhorní plošiny Bolaven
🏛️ Historie, architektura a delikátní kuchyně královského města Luang Prabang
🐘 Koupání s pralesními slony v Mekongu
🚤 Projížďka na lodi i na skútru mezi majestátními skálami krasové oblasti Nong Khiaw
🌄 Návštěva etnických vesnic a druhé nejhlubší laoské jeskyně v horách severního Laosu
🕌 Starobylý chrámový komplex khmerské civilizace Vat Phou
🛶 Projížďka na kajacích mezi tisíci ostrovy Mekongu u hranic s Kambodžou

Odlet z Evropy, přílet do Vientiane druhý den v odpoledních či veřerních hodinách. Podle časových možností transfer na ubytování a prohlídka města – budhistických chrámů, vítězného oblouku Patuxay, ulice Walking Street s pouličními dobrotami. Na úspěch zájezdu si připijeme tradiční rýžovou pálenkou Lao Lao a jdeme brzo spát, ráno brzy vstáváme.

Hned časně z rána nasedáme na moderní rychlovlak, který nás za tři a půl hodiny doveze do nejvýznamějšího města severního Laosu, Muang Xay. Zde poznáme autentický, neturistický Laos. Odpoledne si projdeme město včetně místních trhů a kopce nad městem, ochutnáme místní speciality a budeme nasávat atmosféru tohoto poklidného místa. Další den vyrážíme do jeskyně Chom Ong, s 16 kilometry nejhlubší jeskyně severního Laosu a s výškou stropu až 30 metrů. Celou ji neprojdeme, ale alespoň si prohlédneme zajímavé krápníkové útvary a podzemní řeku, kde si otužilci budou moci zaplavat. Po cestě projíždíme vesnicemi etnických minorit, nejčastěji kmene Lua. V některé z nich zastavíme a podíváme se na tradiční způsob jejich života. Budeme-li mít štěstí, přátelští vesničané nás pozvou na podomácku vyráběné pivo. Zpět do Muay Xay pojedeme po horské silnici, ze které nebude nouze o nádherné výhledy na okolní hornatou krajinu.

Po krátkém přejezdu přes hory se zabydlujeme ve vesnici Nong Khiaw, která bude naší základnou na příští tři dny. Celá oblast je přímo posetá vápencovými skálami, jeskyněmi, vodopády a vesnicemi etnických menšin. My si samozřejmě z každého vybereme to nejlepší 🙂 Čeká nás pár výšlapů na kopce s těmi nejlepšími vyhlídkami na okolní krajinu při západu slunce, vesnici pod námi a daleko se klikatící řeku Nam Ou, po které si uděláme celodenní výlet na člunu. Projdeme se skrz tradiční vísky a malebná rýžová políčka ke koupacímu vodopádu a na den si půjčíme skůtry a vydáme se k jeskynnímu komplexu, kde během amerického bomardování sídlila celá krajská správa, včetně pobočky národní banky (pro neřidiče bude připraven tuk-tuk).

Po snídani odjíždíme podél proudu řeky Nam Ou směr Luang Prabang. Po cestě zastavíme v tradičních palírnách, kde se dozvíme vše o výrobě pálenky Lao Lao, a kde budeme moci nakoupit i exotické nápoje, například s nakládaným hadem 🙂 Ve vesnci se vyrábí i šátky a šály, o příležitosti na koupi suvenýrů tak nebude nouze. Odpoledne nás čeká návštěva sloního tábora – můžeme se se slony vykoupat v Mekongu a povozit se na nich. Narozdíl od jiných zařízení chovajících slony v zajetí, zde sloni žijí volně v pralese a majitelé je přivedou jen, jsou-li zapotřebí k práci. Na závěr dne nasedneme na přívoz a necháme se dovézt přes Mekong k posvátným jeskyním Pak Ou se stovkami sošek Buddhy. Přenocujeme v chatkách v nádherné krajině přímo u soutoku Nam Ou a Mekongu.
Ráno vyrážíme brzy, abychom k dojeli k populárnímu vodopádu Kuang Si, než přijedou hordy turistů z blízkého Luang Prabangu. Oblíbeným cílem je však po právu, jeho tyrkysová voda a několik kaskád jsou vskutku nádherné. Kdo chce, může se v těchto průzračných vodách i vykoupat. Poobědváme blízko vodopádu a po obědě vyrážíme do Luang Prabangu. Po cestě zastavíme na farmě, kde si labužníci budou moci dopřát pravou cibetkovou kávu. Celý zbytek dne pak máme na prozkoumávámí Luang Prabangu, bezesporu nejkrásnějšího města Laosu. Navštívíme královský komplex včetně paláce i krásný budhistický chrám Wat Xiengthong z 16. století se zlacenými dveřmi. Na západ slunce vylezeme na kopec Phousi, odkud se nám naskytne hezký výhled na město sevřené mezi Mekongem a přítokem Nam Khan.
Po krátkém dopoledním přeletu přistáváme v Pakse, metropoli jižního Laosu. Ve městě samém toho moc zajímavého k vidění není, tedy kromě bohaté restaurační scény, kde na jednom místě můžete ochutnat snad všechny myslitelné dobroty asijské kuchyně. My se ve městě zdržíme jen půl dne, jelikož další den ráno vyrážíme až na samý jih země ke kambodžským hranicím, kde se uprostřed Mekongu nachází Si Phan Don, neboli “Čtyři tisíce ostrovů”. Jakkoliv o počtu ostrovů můžeme polemizovat, je to krásné venkovské místo, kde si vypůjčíme kajaky, na kterých si uděláme projížďku po kanálech mezi jednotlivými ostrovy. Během toho budeme pozorovat poklidný vesnický život a vykoupeme se pod vodopádem. Další den na přívozu přejedeme Mekong a staneme u Vat Phou – zdaleka nejvýznamější památky jižního Laosu. Jedná se o bývalý chrámový komplex khmerských hinduistů a budhistů z raného 7. století zapsaný na listině UNESCO, ke kterému dodnes proudí poutníci z celého Laosu i okolních zemí. Večerní návrat do Pakse.
Závěr našeho pobytu strávíme v dle názoru průvodce nejkrásnější oblasti celé země. Ubytujeme se v chatkách v pralese náhorní plošiny Bolaven, daleko od vedra a ruchu civilizace, odkud budeme podnikat túry k těm největším laoským vodopádům ukrytým v džungli a navštívíme odlehlé budhistické kláštery, kde o Evropana nezavadíte. Vzhledem k tomu, že nadmořská výška je ideální k pěstování kávy, tak navštívíme místní plantáž a ochutnáme možná nejlepší kávu, jakou jste kdy pili. Vzhledem k relativní blízkosti vietnamských hranic tu narazíme na etnické vietnamce a budeme mít možnost ochutnat autentickou vietnamskou kuchyni i kávu na vietnamský způsob. Pro odvážlivce je možnost “proletět” se na ziplinu kolem nejvyššího laoského vodopádu Tad Fane.
Na závěr našeho zájezdu překročíme thajsko-laoskou hranici, abychom ve městě Ubon Ratchathani ulehli v lůžkovém kupé nočního expresu a ráno se probudili v Bangkoku. Podle časových možností můžeme navštívit některé z mnoha památek thajského hlavního města, případně se alespoň projít po proslulé Khao San Road. Poté už následuje jen transfer na letiště a odlet. Přílet zpět do Evropy s ohledem na časový posun ještě týž den večer.
Co je v ceně

 • Mezinárodní letenka a vnitrostátní přelet
 • Doprava na místě
 • Ubytování
 • Snídaně, obědy
 • Veškeré vstupy a aktivity
 • Služby profesionálního českého průvodce
 • Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku

Co není v ceně

 • Vstupní vízum
 • Večeře, alkoholické nápoje
 • Cestovní pojištění
 • Ostatní položky neuvedené pod “cena zahrnuje”

Poletíme buď z Prahy nebo z Vídně do Bangkoku a odtud do Vientiane. Pokud bychom letěli z Rakouska, bude v ceně zájezdu doprava z Ostravy na vídeňské letiště naší CoolKárou.

Letenka je včetně odbaveného zavazadla, příručního zavazadla o rozměrech 55x40x23cm do 12kg a osobní tašky 40x30x15 cm.

Zájezdy vždy plánujeme s ohledem na dostupnost letenek v okamžiku vypsání zájezdu. Jelikož se však dostupnost letenek v čase mění, vyhrazujeme si právo datum odletu posunout až o dva dny dříve či později. V každém případě však definitivní termín odletu budete znát alespoň s třítýdenním předstihem.

Na naší cestě po Laosu využijeme všechny myslitelné druhy přepravy. Čeká nás rychlý přesun hypermoderním vlakem na sever Laosu i spací vlak z thajských hranic do Bangkoku. Na kratší vzdálenosti se budeme přesouvat minibusy či taxíky, několikrát poplujeme i na člunu a ze severu na jih země se dopravíme letecky.

Ve městech budeme spát v pohodlných turistických hotelech střední cenové kategorie. Na pokojích je zpravidla klimatizace, wi-fi a teplá voda. V džungli se ubytujeme v chatkách v přírodě, kde je sice pomalý internet, o to hezčí je ale prostředí okolo.

Laoská kuchyně je vynikající a množství jídel, která zde vyzkoušíme, je obrovské. Národním pokrmem je laap – tradiční salát z mletého masa, obvykle z kuřete, hovězího nebo vepřového. Maso se smíchá s čerstvými bylinkami, limetkovou šťávou, rybí omáčkou a namletou praženou rýží. Často se podává s lepkavou rýží a čerstvou zeleninou. Dále je populární mekongská nadívaná ryba či pálivá kokosová nudlová polévka kapoon. Ve městech najdeme etnické restaurace z jiných asijských zemí, a to nejen z těch okolních. Můžeme si tedy dopřát malou gastronomickou tour po Asii. Z nápojů nemůžeme nezmínit vynikající kávu či štávu z cukrové třtiny. Místní pivo Beerlao je důstojný průměr a na venkově se setkáme s domácí rýžovou pálenkou Lao Lao.

Vietnam – Na vlastní kůži | Září 2024

29.09.2024 - 11.10.2024

Poznej na vlastní kůži kontrasty Vietnamu. Navštívíš džungli hlavního města Hanoj, její historické památky a kulturu. Poté se...

od 30 990 

Reunion – Turistická expedice

28.06.2025 - 15.07.2025

Představte si, že se ocitnete na Réunionu, ostrově s jednou z nejaktivnějších sopek na světě, kde na vás...

od 69 900 

Ano! Není vůbec žádný problém. Stačí nám tuto informaci napsat v přihlášce a my se s Tebou spojíme a doladíme detaily. :)

Stačí kliknout na “Chci jet” vpravo a poslat nezávaznou přihlášku, my se ti co nejdříve ozveme a vše spolu vyřešíme!

Cena zájezdů je vždy kalkulována s tím, že v jednom pokoji jsou ubytováni dva až čtyři klienti. Záleží na daném zájezdu. Přejete-li si bydlet sám/sama, je nutné si takový pokoj připlatit. Pokoje si na místě rozdělujete dle vzájemných sympatií.

Po vyplnění cestovní smlouvy ti zašleme potřebné detaily k platbě zájezdu. Normálně se zájezd platí na dvě části, záloha a doplatek. Pokud však nejsi schopný zaplatit na dvě části, rádi ti výjdeme vstříc a platbu rozdělíme do více “splátek”. Stačí nám jen napsat!

Veškeré detaily ohledně zájezdu ti dojdou přibližně mailem měsíc před odjezdem. Informace obsahují i přístup do konverzace s ostatními účastníky, kde se můžeš domluvit například na společné cestě. Pokud je potřebuješ dříve, skrz vlak a podobně. Napiš nám.

Určitě ano! Víme jak je těžké zorganizovat své přátele a proto si ceníme si tvých organizačních schopností. Napiš nám a domluvíme se na odměně.